Domácí stadion viděl doposud největší dráhové atletické závody v Havlíčkově Brodě. Celkově startovalo 287 atletů z 18ti oddílů nejen z našeho kraje. Krásné počasí přilákalo na stadion i mnoho diváků, závody tak měly i skvělou diváckou kulisu. Organizačně nesmírně náročný závod se povedl a i z atletického hlediska přinesl skvělé výsledky!
Čekalo se několik útoků na oddílové rekordy a jsme moc rádi, že jich několik můžeme ohlásit. Ten paradoxně asi nejlepší se povedl ve štafetě na 4x60m mladším žákům (Ludvík, Hubáček, Kučera, Fridrich), kteří startovali jako „B“ tým v kategorii starších žáků, kde doběhli šestí, ale časem 33,08s přepsali nejen vlastní elektricky měřený rekord, který vylepšili o více než vteřinu, přepsali však i 49 let starý ručně měřený rekord!!!! Ve stejné kategorii vylepšili vlastní el.rekord i starší žáci (Kocman, Koreček, Aubus, Pecen), kteří časem 31,88s doběhli třetí. Své kolegy napodobily i mladší žákyně, které se také mezi staršími neztratily a ve složení Trachtulcová, Stránská, Nováková a Vencovská zaběhly také nový rekord 33,23s, což jim stačilo mezi staršími žákyněmi na 8.místo. Štafeta se povedla i našim ženám ve složení Beránková, Šlechtová, Douchová a Aubrechtová, které 4x100m prolétly v čase 53,17s, což je také nový absolutní ženský oddílový rekord. Dorostenky se musely obejít bez zraněné Kačky Moravcové, přesto obsadily skvělé 2.místo.
Obrovské, ale velmi milé překvapení si pro trenéry nachystala Kája Michelfeitová, která v dálce vyrovnala teprve 16dní starý ženský rekord Šárky Aubrechtové. Výkon 521cm je však zároveň rekordem dorostenek. Kája skočila přes 5m poprvé hned v první sérii (515cm), rekordní výkon přidala v sérii šesté. Káje tento skok stačil na 2.místo. Zmíněná Šárka Aubrechtová zvítězila mezi ženami skokem 516cm a moc potěšila sérií 3 skoků přes 5m. Velkou radost v dálce si udělala i Kačka Douchová, které skok 474cm vynesl 2.místo a hlavně se pomalu začíná blížit ke svému osobnímu rekordu. Mezi dorostenkami byla čtvrtá Bára Bouchnerová výkonem 443cm. Kája Stránská skočila mezi žákyněmi 3x přes 4m, a i když si asi myslela na víc, není tato série vůbec špatná. S rozběhem se dost pral ml.žák Míša Hubáček, velké nedošlapy mu tak nedovolily atakovat úroveň osobáku. Poprvé jako registrovaný atlet představil i starší žák Honza Aubus, který se teprve skákat učí, ale obrovský potenciál který má mu přinesl výkon 505cm a 4.místo. Do formy se už dostal i mladší žák Prokop Fridrich, který poprvé přeskočil hranici 4,5m, a výkonem 454cm získal mezi až o 3roky staršími kluky parádní 7.místo. V kraji se tak zařadil na druhé místo.
Skok vysoký letos postrádá Áďu Karasovou a my doufáme, že aspoň na podzim už bude zase skákat nejen přes kaluže. Kačce Douchové mezi ženami nepřálo na výšce 150cm štěstí a lehce shodila patami a musela se tak spokojit s výškou 146cm. Tato výška se naopak stala osudnou pro Káju Michelfeitovou, která ji bohužel také jen těsně shodila. Moc se nedařilo v žákyních Karolíně Stránské, která se ještě dost pere s technikou, 130cm tak na body nestačilo. Že může být i nadějný výškař nejen trenérům (kteří o tom nepochybovali), ale i sobě dokázal Honza Aubus, který šokoval i své konkurenty, když skončil mezi žáky druhý parádním výkonem 156cm, přičemž 159cm bylo opravdu těsných. Na to že Honza skákal takto vlastně poprvé, navíc v teniskách… Klobouk dolů! Navíc poslední skoky už Honza zvládal opravdu výškařským flopem 🙂
Výrazný zápis do oddílových statistik si připsal i mladší žák Lukas Kučera, který 600g oštěp poslal do vzdálenosti 28,04m, což je nový oddílový rekord mladších žáků a dokonce s těžším oštěpem (ml.žáci mají 500g). Lukas tím obsadil 5.příčku. Ještě o jednu lépe skončil st.žák David Kocman s novým osobákem 29,42m. Osobákem se s těžším oštěpem mohl pochlubit i Standa Ludvík – 20,97m.
I mezi něžným pohlavím máme skvělé oštěpařky – Kačka Douchová bohužel celé jaro házet de facto nemůže kvůli zraněnému ramenu. Skvěle ji ale mezi ženami zastoupila Eliška Ešnerová, která vyhrála výkonem 33,84m, Elišku doplnila ještě druhá Simča Beránková (24,97m). Skvěle si vedla i dorostenka Bára Moravcová, která nejlepším letošním výkonem 35,14m opět pokořila hranici 35m a přinesla body za 2.místo. Čekali jsme, jak se s těžším oštěpem popere ml.žákyně Niki Petrlíková, ale té bohužel závod moc nesedl.
Již zmíněná Eliška Ešnerová přinesla plný počet bodů i v dalších vrhačských disciplínách – v 4kg kouli novým osobákem 8,96m, v disku pak 19,25m. Výkon v kouli je historicky pátý nejlepší oddílový výkon, disk pak osmý.
V dorostencích jsme se bohužel museli obejít bez Vojty Trachtulce, a tak body družstvo dotovali „pouze“ kluci vrhači, zato však opravdu bohatě a skvělými výkony. Láďa Jelínek poslal 1,5kg disk do vzdálenosti 30,66m, čímž svůj osobák posunul o neskutečných 3,5m a obsadil 2.místo. Stejné náčiní umí házet i Ondra Koubek, který se od letoška připravuje kvůli studiu v Jihlavě. 24,18m stačilo na 4.místo. V kouli si už Ondra osobní rekord připsal – vrh 9,75m mu vynesl 3.místo za druhým Láďou Jelínkem. Ten svůj osobák posunul o půl metru a výkon 12,06m je pouhé 3cm za oddílovým dorosteneckým rekordem – držíme Láďovi palce, aby se mu letos podařilo rekord překonat.
Běhy přinesly rovněž vylepšování oddílových statistik a osobních rekordů. V nejkratším sprintu na 60m bodovali hned 2 naši žáci – Honza Aubus byl 8. v čase 8,44s, 1 bod získal i Vojta Doležal časem 8,53s. Svůj běh vyhrál Prokop Fridrich, který si vylepšil osobák o 0,2s na 8,75s. Že letos patří mezi nerychlejší mladší žákyně potvrdila čase 8,64s Ella Vencovská, na body jí to však mezi staršíma holkami bohužel nestačilo. Ty však naopak přinesl Elle běh na 150m, kde mezi 59 startujícími doběhla 10. v novém osobáku 20,82s. O pouhou setinku pomaleji běžel Prokop Fridrich mezi staršími žáky a vylepšil si tak osobák o více než vteřinu. Hranici 20 sekund poprvé prolomil Vojta Doležal, čas 19,86s udělal trenérům velkou radost a Vojtovi vynesl 5.místo mezi žáky.
Starší kategorie mají své sprinterské tratě 100 a 200m. Na stovce mezi ženami vládla Šárka Aubrechtová, čas 12,89s je pouhých 0,02s za Šárčiným osobákem z MK v Táboře. Že to Šárce letos rychle běhá sin potvrdila na trati 200m, kde rovněž zvítězila a osobák si posunula na 26,40s, což je zároveň třetí nejlepší čas oddílu v kategorii žen. O zápis mezi nejrychlejších 10 žen historie oddílu se postaraly i dorostenky – osmá je ve statistikách nově Kája Michelfeitová s časem 13,70s, devátá pak Amálka Bártíková s 13,77s – Kája se umístila mezi dorostenkami 2. a Amálka 3. Na dvojnásobné trati pak Amálka umístění ještě vylepšila a časem 28,82s doběhla druhá, pátá pak doběhla oddílová kolegyně Bára Bouchnerová v čase 29,60s. Ani jedné se však bohužel časy nezapíší jako osobáky kvůli větru o síle +2,9m/s. Těsně za body, ale s novým osobáčkem doběhla v čase 30,34s Hanka Kvanková.
Zabijácká trať je určitě 400m překážek. Přesto máme odvážnou juniorku Aničku Šlechtovou, která se s touto tratí pravidelně pere a tentokrát ji zvádla zaběhnout za 71,88s, což není pro Aničku jen nový osobák, ale také nový oddílový juniorský rekord a zároveň druhý nejlepší ženský výkon.
Na trati 800m máme letos v nejlepší desítce ČR mladší žákyni Viki Novákovou. Viki se chystá na Olympiádu dětí a mládeže a doma tak startovala pouze ve štafetě. Nominaci na ODM naopak musel oželet Filip Koreček a my jsme čekali, zda i v letošním třetím závodě posune svůj osobní rekord. Filip bojoval jako lev, zkušeně vybojoval mezi žáky 2.místo a hlavně si posunul rekord o celé dvě vteřiny už na 2:15,32! Jen o dvě místa „hůře“ doběhl David Kocman poprvé pod 2:20, konkrétně 2:19,53. Filipa s Davidem bodově doplnil ještě třetí (v závodě devátý) Zdenda Pecen s časem 2:28,28.
Půlku mezi ženami vysloveně odtrpěla Simča Beránková, ale co by pro družstvo neudělala. Druhá mezi juniorkami doběhla Verča Vaněčková.
Všichni jsme se letos těšili na závod našich tyčkařů, bohužel ti se po sérii skvělých výsledků z počátku jara potýkají se zdravotními neduhy – Kačka si zlomila klíční kost, Vojta také nemohl ze zdravotního důvodu nastoupit a pozornost tak byla upnuta k oddílové rekordmance Báře Moravcové, která chtěla ukázat, že patří mezi nejlepší české dorostenecké tyčkařky. Bohužel hned v rozeskakování si Barča pochroumala rameno a soutěž tak už sledovala spolu se svými kolegy jen jako divačka se slzičkami v očích. Soutěž tyčkařů pak přinesla nový rekord stadionu, který nyní drží hned tři závodníci – laťku ve výšce 403cm překonali třebíčtí Matěj Vomela a Dominik Zásměta a pardubický Štěpán Hladík.
Body za tyčku chyběly dorostenkám v soutěži družstev, aby se odpoutaly od Jihlavy – za vítěznou Třebíčí získaly holky 2.-3.místo právě s družstvem Atletika Jihlava. Ženy svoji soutěž vyhrály, byť výkony Kačky Douchové bodované být nemohly, neboť soutěží v 1.lize žen za Hradec Králové. Nicméně jelikož žen celkově soutěžilo 15 (ale téměř polovina mimo soutěž ze stejného důvodu jako Kačka), asi nemá moc smysl hovořit o soutěži družstev. Potěšující tak rozhodně je, že výkony našich žen (a dorostenek) snesly přísnější měřítko a jistě lze do budoucna usilovat o ligovou soutěž! Velkou radost nám udělali žáci, kteří hlavně díky obrovskému bodovému přínosu novice Honzy Aubuse a Davida Kocmana, ale i díky našim skvělým mladším žákům, kteří přidali trochu nečekané body, dosáhlo družstvo na skvělé 4.místo o pouhé 4 bodíky za třetím.
Jak jsme již psali na Facebooku – obrovskou poklonu a poděkování se zaslouží všichni, kdo se podíleli na organizaci závodů, se kterou přišlo pomáhat více než 30 trenérů, rozhodčích, rodičů a dalších kamarádů našich atletů. Pomáhali i zranění atleti – Kačka Moravcová, která byla velmi platnou asistentkou startéra, Vašek Švásta, který fotil, či Vojta Trachtulec, který projevil velký talent jako DJ a moderátor celé akce. Neradi bychom v našem děkování na někoho zapomněli, proto nebudeme dále jmenovat, ale všem MOC MOC MOC DĚKUJEME! Stejně tak děkujeme desítkám, možná stovce diváků, kteří si našli cestu na brodský stadion a fandili nejen našim atletům. Na závěr bychom ještě rádi poděkovali firmě ETIMEX za zapůjčení párty stanů, které ochránily naši drahou cílovou techniku (a celou atletickou kancelář včetně milého personálu) stejně jako chránily před sluníčkem sportovce na jednotlivých sektorech.